קיבוץ גבים
חסר רכיב

על אופניים, פוליטיקה ואופטימיות זהירה

16/07/2017


כתב: יותם אביזהר. 


עמותת "ישראל בשביל אופניים", אותה אני מנהל בשנים האחרונות, הגישה לאחרונה הצעת חוק נוספת לעידוד תחבורת אופניים. 

מטרת החוק היא הסרת חסמים שונים המונעים מהציבור לאמץ את האופניים ככלי תחבורה ראשי. 

סעיפי החוק נוגעים בסוגיות שונות כגון הסדרת תשתית בטוחה לרכיבה המופרדת מתנועת הולכי רגל ורכבים, הסדרת מקלחות במקומות עבודה, יצירת תמריצים כלכליים לרוכבים לעבודה, יצירת קמפיינים שיגבירו את המודעות של הרוכבים ושל הנהגים ועוד.


לא מדובר בהצעת חוק חדשה. העלנו אותה לראשונה ב- 2010 ואף הצלחנו להעביר אותה בקריאה ראשונה, אבל  היו  בממשלה מי  שהתנגדו אז ומתנגדים גם היום. ולכן, משנה לשנה אנחנו מרחיבים את בסיס התמיכה (הצלחנו לרתום בכנסת הנוכחית 61 חברי כנסת יוזמים החתומים על הצעת החוק, מכל סיעות הבית) ומגיעים להסכמות על סעיפים שונים בחוק. למשל הוסכם על יצירת חדרי אופניים בבנייני מגורים ובמקומות עבודה. בנוסף ניתן כיום להעלות אופניים לתחבורה ציבורית ללא תוספת תשלום (אך בתנאים מסויימים).

 

עם זאת, לצערנו בשבוע שעבר הצביעה הממשלה נגד הצעת החוק לעידוד תחבורת אופניים.

 

העמותה פועלת במישורים שונים: פעילות מול הממשלה והכנסת, כפי שהוזכר לעיל היא רק אחת הדרכים. בנוסף נעשים הרבה מחקר ולמידה ממדינות אחרות הידידותיות יותר לרוכבי אופניים, קידום פרויקטי השכרת אופניים שיתופיים, הפעלת תוכניות התערבות בקרב מוסדות חינוך ומעסיקים, עבודה מול רשויות מקומיות על קידום שבילי אופניים בתחומן, ומול משרד התחבורה על קידום אוטוסטרדות אופניים (פרויקט שעלותו מאות מליוני שקלים),  וכמובן עבודה מול התקשורת והציבור הרחב (והרוכב) כמהלכים משלימים.

 

אופניים הם כלי התחבורה העיקרי של רבים. גם שלי. כמעט כל יום אני רוכב עליהם מהקיבוץ לרכבת, ומשם למשרד, לפגישות, ולאן שצריך. הצעת החוק, לכשתעבור, תאפשר לרבים נוספים להצטרף אלי.

 

בשבוע שעבר התברר לנו מי הם המתנגדים בממשלה ומה הם טיעוניהם. נתמודד איתם בסיבוב הבא, לאחר שתדון שוב הממשלה בערר שהוגש על החלטת הממשלה ואח"כ, בהצבעה בכנסת.
אנו נערכים באופטימיות זהירה
.

 

**ארבע השלמות קריאה למיטיבי לכת (או דיווש):

 

חלק מהכתבות העלינו לאתר שלנו. חמש הכתבות האחרונות מתייחסות להצעת החוק.    

 

מי שמתחבר אל הנושא מוזמן להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו ולעקוב אחרי הפעילות:  https://www.facebook.com/bike.org

 

מי שמזדהה ורוצה להצטרף ל- 25,000 החברים והתומכים בארגון, יכול לעשות זאת, בעלות של כ 4 ש"ח לחודש באמצעות עיגול לטובה .

 

 

אשמח לענות על שאלות ולהרחיב.

 

בברכה,

יותם

 

 

 

 

חסר רכיב